TMP91FW27UG
Mfr.Part #
TMP91FW27UG
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package/Case
Datasheet
TMP91FW27UG
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
Stock
339
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, IrDA, UART/USART
Core Processor :
900/L1
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 4x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
53
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
64-LQFP
Peripherals :
DMA, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
12K x 8
Speed :
27MHz
Supplier Device Package :
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V ~ 3.6V